» » Jak dbać o sad owocowy – Miedzian środek grzybobójczy

Statystyki


TUV dziś unikalne odwiedziny
TPV dzisiaj stronę zobaczyło
YUV wczoraj unikalne odwiedz.
YPV wczoraj stronę zobaczyło
users online-teraz na stronie

Reklama

Hity sklepowe

Kalendarz Księżycowy Ogrodnika 2019 - Ogrody z Księżycem

Kalendarz Księżycowy Ogrodnika 2019 - Ogrody z Księżycem

26,90 zł
Kalendarz księżycowy ogrodnia 2017 Kalendarz Księżycowy Ogrodnika 2019 - Ogrody z Księżycem to już dziewiąta edycja docenionego i ugruntowanego na rynku poradnika dla miłośników ogrodów i roślin, który określa wpływ położenia Księżyca…
Nasiona. Winogron mini 5 sztuk N231

Nasiona. Winogron mini 5 sztuk N231

6,90 zł
Winogron mini Winogron mini     Winogron mini to kolekcjonerska odmiana nadająca się do uprawy doniczkowej w domu. Jest to bardzo rzadki gatunek! Roślinę można prowadzić w formie bonsai i potraktować jako wyjątkową ozdobę…
Nasiona. Kaktus Hildewintera 5 szt. N271 Hildewintera colademononis

Nasiona. Kaktus Hildewintera 5 szt. N271 Hildewintera colademononis

6,90 zł
Kaktus Hildewintera Kaktus HildewinteraHildewintera colademononis    Kaktus Hildewintera to wspaniała roślina domowa i jeden z najciekawszych kaktusów występujących w przyrodzie. Gatunek ten cechują niezwykle długie, smukłe…
Jak dbać o sad owocowy – Miedzian środek grzybobójczy

Jak dbać o sad owocowy – Miedzian środek grzybobójczy

Koszt wysyłki: od 0,00 zł Dostępne formy wysyłki dla oglądanego produktu:Koszt transportu ustalany indywidualnie - 0,00 zł


Zapytaj o cenę
 • Opis produktu
 • Recenzje produktu (0)
 

Jak dbać o sad owocowy – Miedzian


   Czy chcesz mieć duże, jędrne i zdrowe owoce z własnego sadu, czy drzewka? Pytanie retoryczne, bo każdy ogrodnik tego chce. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie jest to takie trudne do osiągnięcia. Wystarczy sięgnąć po Miedzian.

   Preparaty miedziowe należą do najstarszych związków stosowanych w ochronie roślin. Stosowano je już w XIX-wiecznych francuskich winnicach. Dziś (oczywiście po wielu modyfikacjach), dostępne są w postaci preparatów: Miedzian 50 WP i Miedzian Extra 350 SC.
Cechuje je wysoka skuteczność w zwalczaniu chorób bakteryjnych, dobre działanie zapobiegające rozwojowi chorób grzybowych oraz niska toksyczność.
Preparaty miedziowe dopuszczalne są nawet w sadownictwie ekologicznym.


   Miedziany posiadają specyficzny mechanizm działania. Polega on na stopniowym uwalnianiu jonów miedzi, które to jony są zabójcze dla patogena, czyli popularnie mówiąc grzyba. Nie wnikając zanadto w zawiłości naukowe, warto dodać, że miedzianem można opryskiwać rokrocznie. Oznacza to, że patogen nie staje się odporny na nasz preparat.
Miedzianu używamy w sadzie najczęściej wczesną wiosną tj. na przełomie marca i kwietnia oraz w drugim terminie, zaraz po kwitnięciu drzew.

   Przy wielu zaletach takich jak na przykład trwałość, czy Miedzian w ogóle ma jakieś wady? I tu dochodzimy do toksyczności tej substancji względem roślin. Otóż, gdy preparaty miedziowe stosuje się w warunkach wysokiej wilgotności i długotrwałych opadów, a także w zbyt późnych terminach, gdy rozwój roślin jest zaawansowany – miedzian bywa fitotoksyczny. Planując więc ochronę roślin przy użyciu środków miedziowych należy o tym pamiętać i używać Miedzianu w suche, bezwietrzne dni. A przede wszystkim należy ściśle trzymać się wszelkich zaleceń producenta. Unikniemy wtedy poparzenia liści, ordzawienia owoców, czyli ogólnie pisząc – uszkodzenia drzewka. I zbierzemy dorodne i zdrowe owoce.

Bardzo często Miedzian bywa używany profilaktycznie. Po to, aby choroby nie wystąpiły. W zależności od wielkości drzewa, będziemy potrzebowali od 2 do 5l rozrobionego roztworu Miedzianu. Specjalnie piszemy tu o „rozrobionym roztworze” gdyż Miedzian jest środkiem grzybobójczym, który kupisz w formie proszku lub koncentratu do rozcieńczania wodą. Proporcje jak rozcieńczać wodą zawsze podane są przez producenta na opakowaniu. Przygotowany roztwór stosujemy przy użyciu opryskiwaczy ręcznych.

Poniżej kilka przykładów, chorób drzew owocowych. Być może wystąpiło coś podobnego na Twoim drzewku? Oby nie, ale na wszelki wypadek podajemy gotowy przepis jak w konkretnych sytuacjach używać Miedzianu.


Parch jabłoni

Miedzian

 

 

 • Objawy: brązowe plamy na liściach, liście mogą opadać przedwcześnie. Na owocach – twarde, skorkowaciałe plamy. Owoce pękają. Te, które zostały porażone gdy były już całkowicie uformowane, są jadalne, pod warunkiem, że objawy występują tylko na powierzchni.
 • Zastosowanie preparatu MIEDZIAN: Wczesną wiosną – przed kwitnieniem - rozpocząć opryskiwanie drzew Miedzianem. Opryskiwać 1-2 razy w fazie nabrzmiewania pąków – przed kwitnieniem, najpóźniej do fazy zielonego pąka.

Zaraza ogniowa


Występuje najczęściej na jabłoni i gruszy, ale bywają lata, że dotyka najróżniejszych drzew owocowych.

Miedzian

 • Objawy: pierwsze objawy pojawiają się w okresie kwitnienia drzew. Porażone kwiaty brunatnieją i zasychają, ale nie opadają. Zawiązki i owoce brunatnieją i marszczą się. Jednoroczne młode pędy wraz z liśćmi brunatnieją, wierzchołki wyginają się na kształt pastorału i sprawiają wrażenie "opalonych".
 • Zastosowanie preparatu MIEDZIAN: W czasie kwitnienia drzew, a potem w czasie zawiązywania i wzrostu zawiązków owocowych opryskiwać drzewa Miedzianem. Opryskiwać 2-3 krotnie w fazie od końca kwitnienia do czerwcowego opadania zawiązków.

Parch gruszy


Powszechnie występuje na gruszy.

Miedzian

 • Objawy: na liściach - ciemnobrunatne aksamitne plamy. Porażone liście przedwcześnie opadają. Na owocach - czerwono-brunatne plamy w postaci „strupów”. Porażone owoce w miejscu plam ulegają deformacji. Skórka korkowacieje i pęka – powstają głębokie rany. Silnie porażone zawiązki i młode owoce opadają z drzew.
 • Zastosowanie preparatu MIEDZIAN: Wczesną wiosną – przed kwitnieniem - rozpocząć opryskiwanie drzew Miedzianem. Opryskiwać 1- 2 razy w fazie nabrzmiewania pąków – przed kwitnieniem, najpóźniej do fazy zielonego pąka.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych


Powszechnie występuje na wiśniach, czereśni, śliwach, rzadziej na brzoskwiniach i morelach.

Miedzian

 • Objawy: kwiaty na drzewach brązowieją i obumierają. Porażone pędy zamierają. Na skórce owoców – małe brązowe plamki, cały owoc gnije w ciągu kilku dni. Porażone owoce albo opadają albo ulegają mumifikacji i pozostają na drzewie.
 • Zastosowanie preparatu MIEDZIAN: W czasie kwitnienia (na początku i w pełni kwitnienia) drzewka opryskiwać Miedzianem. Pierwszy zabieg wykonać w początkowej fazie kwitnienia (w fazie białego pąka), następny w pełni kwitnienia.

Rak bakteryjny drzew pestkowych


Najczęściej występuje na wiśniach, morelach i czereśniach.

Miedzian

 • Objawy: płaskie, wydłużone rany na gałęziach, kora się zapada, występują obfite wycieki gumy/żywicy. Porażone pąki kwiatowe oraz kwiaty czernieją i zamierają, pozostają na drzewie przez całe lato, na liściach widoczne drobne plamki - liście zamierają.
  W przypadku silnego porażenia mogą zamierać całe gałęzie. Ciemne, zapadnięte plamy na owocach.
 • Zastosowanie preparatu MIEDZIAN: Drzewa należy opryskiwać Miedzianem wiosną w okresie nabrzmiewania pąków kwiatowych oraz w okresie kwitnienia i wzrostu owoców. Najpierw opryskiwać drzewa w okresie bezlistnym, w czasie nabrzmiewania pąków kwiatowych. Później opryskiwać drzewa w okresie kwitnienia. W warunkach sprzyjających rozwojowi choroby (dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperatury) zabieg powtórzyć po kwitnieniu.

Kędzierzawość liści brzoskwini


Jakkolwiek nazwa sugeruje chorobę konkretnego gatunku, to ten patogen występuje powszechnie na brzoskwiniach, morelach i śliwkach.

Miedzian

 • Objawy: (głównie na liściach) liście pomarszczone, zgrubiałe, zwinięte, na ich powierzchni tworzą się czerwone pęcherzyki. Całe drzewa są mocno osłabione, słabiej owocują, są bardziej podatne na przemarznięcie.
 • Zastosowanie preparatu MIEDZIAN: Jesienią oraz wczesną wiosną (pierwsze ciepłe dni przedwiośnia) opryskiwać drzewa Miedzianem. Uwaga: choroby nie da się zwalczać, kiedy objawy są już widoczne, w okresie wegetacji. W okresie wegetacji można tylko przez wycinanie i palenie porażonych gałęzi ograniczyć źródło choroby na następny rok. Drzewa opryskiwać w okresie bezlistnym w czasie nabrzmiewania pąków i jesienią po opadnięciu liści.

Gdzie kupić miedzian? zapraszamy na stronę:
=> Miedzian 100g

Życzymy udanych zbiorów :-)


Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.

Napisz recenzję

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl